0 533 774 95 82

Sosyal Medyada Biz}

Avukata Sor
Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Hattı
TÜMÜNÜ GÖR

Boşanma Avukatı İstanbul

 

Boşanma avukatı olarak görüşümüz; Boşanma davaları müvekkilin düşündüğünün aksine son derece zor davalardır.Taraflar arasında tartışmalar zaman zaman alevlenir ki bu durum boşanma avukatlarını da olumsuz etkiler.Öyle ki zaman zaman adliye koridorlarında avukatlar arasında dahi tartışmalara şahit oluyoruz.

Ancak avukat olarak öncelikle profesyonel olmamız gerekiyor.Boşanma nedenleri sınırlı sayıdadır.Medeni Kanunumuz bu nedenleri sıralamıştır.Boşanma nedenleri içerisinde zina son yıllarda ciddi artış göstermiştir.Özellikle bilgisayar ve cep telefonu konusundaki teknolojik gelişmeler sonucunda çiftler birbirini aldatmaya başlamıştır.

Aldatıldığını farkeden ,başka bir deyişle aldatıldığını öğrenen taraf Medeni Kanunumuza göre 6 ay içerisinde zinaya dayalı boşanma davası açabilir.Boşanma davasını açan taraf,adaltmayı somut delillerle ve şahit anlatımları ile ispatlamak zorunda kalacaktır.Somut delilden kastımız; örneğin aldatan taraf whatsapptan bir kadınla yazışmış ve ”canım,aşkım” gibi ifadeler kullanmıştır.

Yine aldatan taraf,sevgilisi ile telefonda konuşmuş ve bu konuşma kaydı diğer tarafça elde edilmiştir.Şimdi hepinizin gizli alınan ses veya görüntü kaydının yasal delil olarak kullanamayacağı gibi düşünceye kapıldığını hissediyorum.

Ama yanılıyorsunuz çünkü ceza hukuku yargılamasındaki gibi dar kalıplara girmeyecek kadar hassas bir konu olan boşanmada delillerin değerlendirilmesi konusu çok farklıdır.

Yargıtay’ın son zamanlarda verdiği kararlarında ses kaydı aldatmayı ortaya çıkarıyorsa boşanma davasında delil olarak kullanılabilmektedir.Ceza Yargılamasında bu durumun izahı ise ses veya görüntü kayıtları mağdurun ispatında güçlük çektiği bir konuda ise başka bir deyişle mağdur ses veya görüntü kaydı dışında o suçun işlendiğini ispatlayamacaksa ses veya görntü kayıtları delil olarak kullanılabilecektir.

Nitekim birçok eş,ses veya görüntü kayıtlarını boşanma avukatı vasıtasıyla aile mahkemesine sunmaktadır.Aile mahkemesi ise bilirkişi atamak suretiyle ses veya görüntü kayıtlarını çözmektedir.

Böylece aile mahkemesi hakimi takdir hakkını da kullanarak ses veya görüntü kayıtlarının davanın esasına etkisini düşünerek boşanma yönünde karar vermektedir.Boşanma avukatı olarak diğer önemli husus ta tanık ifadelerinin değeridir.

Boşanma davalarında bilgi ve görgüye dayalı yeminli tanık anlatımlarının direk sonuca etkili olduğunu bilmekteyiz.Bu amaçla tanıkların objektif ve dava dilekçesi ile çelişik olmayan ifadelerinin aile mahkemesi hakimi tarafından dikkate alınacağı tartışmasızdır.

30 Ekim 2016
26 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN